TEKNİK BİLGİLER

Bitki dikimi için en uygun zaman ne zamandır ?

Halk arasında dikim için en uygun zamanın ilk ve sonbahar ayları olduğuna dair bir genel kanı vardır. Günümüzde saksı içine alınmış bitkilerin dikimi yılın 12 ayı, hava ve toprak koşulları uygun olduğu müddetçe yapılabilir. Dikim zamanında toprağın kuru olması ve havanında yağışşız olması daha sağlıklı olacaktır.

Söküm ve çıplak köklü bitkiler için (wired rootball,rootball ve bare root) bitkiler için dikim kış ayları içinde yapılmalıdır. Bu bitkiler uyuma zamanlarında, yani bitki de kaba anlamda su hareketinin minumuma indiği son bahar sonu ve kış aylarında sökülmektedirler. Bu bitkiler saksıya alınmayacaksa söküldüklerinden hemen sonra kısa zaman içinde toprağa dikilmelidir.

Çim tohumu ne zaman atılmalıdır ?

Çim tohumu İstanbul ve Marmara koşulları içinde Nisan başı – Mayıs ortası ve sonbahar ayları içinde atılmalıdır. Bunun sebepi ise çim tohumun patlatabilmesi için bu aylardaki sıcaklık ortalamasının en optimum koşullarda olmasıdır. Aşırı sıcaklıklar çim tohumunun kavrulmasına ve fungisit hastalıklara yakalanmasına , aşırı soğuklar ise çim tohumunun donmasına neden olacaktır.

Atacağım çim tohumu kaçlı karışım olmalıdır. En iyisi 6 lı karışım mıdır ?

Atacağınız çim tohumlarının karışım oranları ve türleri kullanılacak bölgenin iklim koşulları ve çim karışımının kalitesi ile direk orantılıdır. Bazen kullanılan 3 lü karışımlar hatte bazen tek türler, çoklu karışımlardan daha iyi sonuç vermektedir.

Ne tür gübreler kullanmalıyım ve ne zaman gübreleme yapmalıyım ?

Piyasada artık bir çok ithal ve yerli gübre bulunmaktadır. Hepsinin de değişik özellikleri ve madde içeriği bulunmaktadır. Çim alanlar genel olarak mevsim başlarında gübrelenmelidir. Mesela kış başında çime yapılacak bir gübreleme çimin kış aylarında mukavemet kazanmasını sağlayacaktır. Çim canlı bir dokudur ve bir çok kimyasal maddeye ihtiyaç vardır. Bunlar arasında Zn, Pb, Mo, N, Fe ve diğerleri bulunmaktadır. Çim özellikle büyümenin hızlandığı ilk bahar ve sonbahar aylarında bu maddelere ihtiyaç duyacak ve bunlardan birisin eksikliği durumunda bozulmalara uğrayacaktır. Onun için bu aylarda yaklaşık 20 günde bir bu elementleri içeren kompoze gübrelerle çim beslenmelidir. Piyasadaki bazı gübrelerin çözünmeleri daha uzun olduğundan (yavaş salınımlı gübreler) bunlar daha seyrek kullanılabilir. Bitkiler için ise gübreleme ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında yapılmalıdır. Bu aylarda bitkilere kompoze gübreler verilebileceği gibi, çiçekli bitkilere fosforol ve güllere CaNo3 verilebilir. Aynı şekilde piyasada belirli türler için özel gübrelerde satılmaktadır. (Açelya,Gül,Orman Gülü,Koniferler için)

Budama ne zaman yapılmalıdır ?

Budama genel olarak erken ilkbahar aylarında ve sonbaharda yapılmalıdır. Sonbahar budaması kış aylarına yakın zamanlarda yapılmamalıdır. Form verme amaçlı budama ise diğer aylarda da yapılabilir. Bazı özel bitkiler ise sadece belirli dönemlerde budanabilir (Örnek: Zakkum çiçek tomurcuğunu bir önceki senenin sürgününden verdiği için eğer çiçekli görmek istiyorsanız sadece sonbaharda budanmalıdır) Manolya bitkisin de erken ilkbaharda budanması önerilir.

Meyve ağaçları budaması ne zaman yapılmalaıdır? Budamadan sonra nasıl bir ilaç uygulamak gerekir?

Meyve ağaçları erken ilkbahar dediğimiz şubat sonu mart ayı başı gibi budanabilir. Buradaki amaç bitkinin olası bir don riskine maruz kalmamasıdır. Budamanın ardından eğer çok kalın dallar var ise zararlı mücadelesine karşın aşı macunu ile kapatılmaldır. İlaçlama olarak da ağaç yaprak filizi vermediyse bordo bulamacı filizlendiyse sıvı veya toz bakır uygulaması yapılmalaıdır.

Bitki ve çim alan ilaçlamaları ne zaman ve ne sıklıkta yapılmalıdır?

Bitkiler için mevsim koşulları da takip edilerek nisan başında ilaçlamalara başlamak gerekir.. İnsektisit, Fungisit, akarisit grubuna göre zararlının türü belirlenip buna göre ilaçlama çeşiti ve metodu izlenir. Periyodik olarak en geç 15 günde bir uygualama yapılması tavsiye edilir. İlaç karışımında ilacın bitki üzerinde etkisini ve tutunumunu arttımak amcıyla yapıştırıcı kullanılmalıdır. Fungisit ilaçlamalarının etkili olabilmesi için 3 etap uygulama yapılmalıdır.

Çim alanlar için, hastalıklar genellikle orman bölgelerine yakın havasız bölgelerde mantari fungusit dediğimiz şekilde görülür. Fungusit mücadelerinde ilaçlama, hastalığın seyrine göre 3-4 gün de bir de uygulanabilir. Her uygulamada çim alan bağışıklığını en aza indirgemek için ilaç çeşidini değiştirmekte fayda olacaktır.

Hangi dönemde hangi gübreyi kullanmalıyız?

Bitkinin gübreyi alım zamanı toprak sıcaklığına göre değişmektedir. Toprak sıcaklığı 15 C0 altına indiği zaman bitkinin azot alımı düşmektedir bu yüzden daha çok fosfor ve potasyumlu gübreler tercih edilmelidir. Örneğin kış dönemi boyunca NPK gübrelerinden azot (N) oranı düşük fosforu (P 20 5) ve potasyumu(K 20 ) yüksek gübreler, ilkbahar döneminde dengeli, yaz döneminde azotu yüksek gübreler tercih edilmelidir.

Çimlerimizi nasıl sulamalıyız?

Çimlerimizi sabah erken saatte yağmurlama sistemiyle sulamalıyız. Bahçemizde otomatik sulama var ise daha homojenik bir sulama yapılır. Akşam geç saatlerde yapılan sulamalarda çimin kökleri nemli kaldığı için çeşitli mantari hastalıklara sebep olmaktadır..

Çim biçim sıklığı ve yüksekliği ne olmalı?

Çim biçim sıklığı haftada bir kez aynı günde düzenli yapılmalıdır. Çimin boyu en fazla 4cm geçmemelidir. Yüksek olduğu takdirde mantari ( fungusit) hastalıklara yatak hazırlanmış olur.

Nasıl bir toprak kullanmalıyız?

Su tutma kapasitesi az olan geçirgen nebati topraklar tercih edilmelidir çimin köklerini zamanla sıkmayacak topraklar (funda toprağı) en uygun topraklardır

Dikilecek bitkilerin gelişiminin sağlıklı olması, çimin estetik bakımdan güzel olması için bahçenin alt yapısı son derece önemlidir. Kullanılacak toprak killi olmamalı, içinde moloz ve diğer inşaat artıkları bulunmamalıdır. Aynı şekilde bahçenin alt yapısında iyi yapılmış bir drenaj sistemi ve mümkünse sulama sistemi yapılmalıdır.

Ekimden önce kaç cm toprak işlemesi yapılmalı?

Ekim yapılmadan önce toprak işlemesi en az 15cm derinliğinde yapılırsa çimin kökleri daha rahat hareket edeceği için daha sağlıklı çim yapısı oluşur.

Çimlerimizde neden yavaş salınımlı gübre kullanmalıyız?

Öncelikli olarak günümüzde konvansiyonel gübrelerin hepsi toprak altı sularını kirletmekte ve toprak yapısını bozarak tuzluluğu arttırmaktadır. Konvansiyonel gübreler toprakta en fazla 3 hafta kalabilmektedir. bunun 1/3'ü havaya ,1/3'ü sulamayla toprak altına , 1/3'ü de bitki hemen bünyesine alarak hızlı boylanma yapmaktadır bu yüzden çiminizi sürekli (haftada 2 kere) biçmeniz gerekmektedir. Ayrıca konvansiyonel gübrelerin yakma riski çok fazla olduğu için attıktan hemen sonra bol sulama yapmalısınız. Yavaş salınımlı gübrelerde ne kadar sulama yaparsanız o oranda NPK gübreleri çıktığı için bitki ihtiyacı kadarını almaktadır bu yüzden çiminiz dengeli uzama yapacağı için 2 haftada bir biçim yaparsınız biçim sıklığınız yarı yarıya düşecektir. Toprak altı sularında kirlenme oluşturmaz yavaş salınımlı gübreler sülfür kaplı olduğu için toprak ph'sınız dengelenir. En önemli olanda çimlerinizin bakımı için 16 haftada bir gübreleme yapmanız ve yakma riski hiç olmadı için sulama sisteminiz hiç değişmeyecektir. Her gün nasıl sulama yapıyorsanız o şekilde sulamaya devam edebilirsiniz.

Özellikle ibreli bitkilerimizde iç kurumalar için hangi mikro element takviyesini yapmalıyız?

İlk olarak bakır içerikli bir gübre kullanıp iç kurumalarının durdurulması sağlanır, daha sonra bitki demir, mangan, çinko gibi mikro elementleri içeren bir gübre ile gübrelenerek yeni sürgünlerin oluşması sağlanır. Burada uygulama bir hafta ara ile bir topraktan bir yapraktan yapılmalıdır. En az 3 uygulama yapılmalıdır.

Süs bitkilerinin söküm ve yer değiştirmelerini ne zaman yapmalıyız? Stres giderici ve adaptasyonu güçlendirici ne kullanmalıyız?

Süs bitkilerinde söküm ve yer değiştirmeleri ilkbahar havalar çok ısınmadan sonbaharda donlar başlamadan önce yapılmalıdır. Amino asitli ve fosforu (P 20 5) yüksek kök geliştirici gübreler kullanılmalıdır.

Toprak havalandırmasının önemi ve zamanı?

Toprak havalandırılması bitkinin köklerini rahatlatmak için yapılır. Toprak sertliği kırılarak hava-su dengesi ayarlanır. Toprak havalandırılması için ilk bahar veya sonbahar tercih edilmelidir.